Aktualności - Ostrowiec Biega

Zebrali na ultralekki wózek dla Natalki!


Start do Marszu Integracyjnego z Natalką na czele.

W niedzielę 25 września odbył się „Charytatywny MARSZoBIEG dla NATALKI”, który miał na celu zebrać środki finansowe na zakup specjalistycznego ultralekkiego aktywnego wózka inwalidzkiego dla ostrowczanki Natalki Śmieszek. Zadania tego podjęli się ostrowieccy propagatorzy Nordic Walking z nieformalnej grupy „Kijowa Wataha”. Do organizacji zaprosili Stowarzyszenie na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „Szansa” oraz Fundację Centrum Rozwoju Regionalnego „EDU-BAŁT”. Wydarzenie odbyło się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin oraz Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

- Założyliśmy sobie, że spróbujemy zebrać na zakup ultralekkiego aktywnego wózka inwalidzkiego dla Natalki. Koszt takiego wózka to ok. 24 tys. złotych – mówi Remigiusz Woźniak, pomysłodawca i organizator wydarzenia. - Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński oraz Starosta Ostrowiecki Marzena Dębniak. A ich urzędy, czyli Powiat Ostrowiecki i Gmina Ostrowiec Świętokrzyski wspomogli organizację imprezy. Najważniejsza informacja jest taka, że Natalka już wybiera kolor wózka, a my powolutku dopinamy sprawy związane z jego zakupem na ostatni guzik i konfigurujemy wózek – dodał inicjator wydarzenia.

Natalia urodziła się z wadą wrodzoną kręgosłupa tj. przepukliną oponowo – rdzeniową. Natalia nie chodzi, porusza się na wózku inwalidzkim, gdyż ma niedowład wiotki kończyn dolnych, skoliozę neurogenną kręgosłupa. Jest pod opieką wielu poradni specjalistycznych, neurologicznej, okulistycznej, urologicznej, ortopedycznej. Jest bardzo radosną i wrażliwą dziewczyną. Na co dzień uczęszcza do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Żabiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Impreza rozpoczęła się od wspólnego Marszu Integracyjnego, w którym wzięli udział wszyscy chętni. Wraz z Natalką przeszli około kilometrowy odcinek w wesołej atmosferze. Dzięki numerom startowym ufundowanym przez Agencję Reklamową „KreoGraf” mogli poczuć się jak uczestnicy sportowego wydarzenia. Na mecie każdy otrzymał medal wykonany w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Szansa”.

Głównym wydarzeniem MARSZoBIEGU były marsz Nordic Walking i bieg na dystansie ok. 5km. Skoro impreza sportowa to były też nagrody. Dla trzech najszybszych osób w każdej kategorii przygotowane były puchary, a każdy kto przekroczył linię mety otrzymał pamiątkowy medal. Elektroniczny pomiar czasu realizowany był przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Niesamowite emocje towarzyszyły również biegom dla dzieci i młodzieży, które dzięki numerom wydrukowanym przez Drukarnię z ul. Klimkiewiczowskiej mogły poczuć się jak sportowcy na Igrzyskach Olimpijskich. Odbyły się Bieg Przedszkolaków (100 metrów), Bieg dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych (300 m), Bieg dla klas IV-VI (600 metrów) i Bieg dla klas VII-VIII szkół podstawowych (1000 metrów). Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, a zwycięzcy dostąpili zaszczytu wejścia na podium, gdzie otrzymali indywidualne nagrody ufundowane m.in. przez Browar Bałtów, Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski, Bank PEKAO S.A., Bank Spółdzielczy, Sklep Sportowy "Centrum Sport", a także statuetki wykonane przez osoby niepełnosprawne w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Szansa”, do którego uczęszcza Natalka.

Zwieńczeniem imprezy było ognisko integracyjne z niespodziankami zorganizowane w „Kąciku Edukacyjnym” Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski oraz „Spacer Edukacyjny z leśniczym”. W strefie gastronomiczno - rekreacyjnej znajdowały się pozostałe atrakcje kulinarne - kiełbaski z grilla, grochówka, smalec z kiszonymi ogóreczkami, placki. Nie zabrakło też konkursów z nagrodami. Ogólnie panowała bardzo piknikowa atmosfera i na pewno można stwierdzić, że był to dobrze spędzony czas rodzinny.

Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał imienne podziękowanie od Natalki zaprojektowane przez pogstudio.pl, które dbało od strony graficznej o całe wydarzenie.

- Do zorganizowania tak wielkiego wydarzenia, w którym wzięło udział ponad 500 osób, udało się pozyskać bardzo dużą ilość partnerów, bez których zrealizowanie celu nie byłoby możliwe – podsumowuje Remigiusz Woźniak. – Zaczynając od gospodarzy terenu, czyli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Rady Osiedla „Gutwin”, po Warsztat Terapii Zajęciowej „Szansa”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg" i Fundację Pomocy Dzieciom "Uśmiech". A prawda jest taka, że gdyby nie pomoc wielu instytucji, osób i firm, musielibyśmy za wiele rzeczy zapłacić, co uszczupliłoby uzbieraną kwotę. Dzięki staraniom radnym Robertowi Rogali, Marka Giemzy, Artura Zawadzkiego, Dariusza Wierzbińskiego, Kamila Kutryby udało się zrealizować cel.

Wolontariat na wydarzeniu zapewniła 01 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „CAELI” oraz dzieci członków „Kijowej Watahy”, natomiast opiekę medyczną na trasie zapewniła Grupa Ratownictwa PCK Ostrowiec Świętokrzyski.

Do akcji włączyło się Koło PZW nr 34 Ostrowiec Świętokrzyski – Miasto, które w tym samym czasie na terenie zbiornika wodnego Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin zorganizowało Charytatywne Otwarte Zawody Feederowe dla Natalki. Swoje umiejętności sprawdzili zwolennicy łowienia metodą gruntową, a trzeba dodać, że do tej pory można było w tym miejscu przeprowadzać wyłącznie zawody spławikowe, co stanowiło dodatkową atrakcję. Wędkarze dołożyli do zbiórki ponad 4 tysiące złotych.

Sprawdź: Wyniki Biegu | Wyniki Marszu Nordic Walking

Zobacz zdjęcia: Galeria 1 | Galeria 2 | Galeria 3 | Galeria 4

2022-09-29 09:42 | Autor: MOSiR