Aktualności - Biegam Bo Lubię

Ogólnopolski Test Coopera BbL


Maj będzie stał pod znakiem 12-minutowych sprawdzianów wytrzymałości – testów Coopera w ramach ogól polskiej akcji BiegamBoLubię. W Ostrowcu Św. test przeprowadzony zostanie 18 maja o godzinie 9:30 na stadionie międzyszkolnym przy ul. Żeromskiego.

Bezpłatne Testy Coopera BiegamBoLubię odbędą się na wszystkich stadionach, gdzie odbywa się akcja. W akcji bierze udział już 60 miejscowości w całym kraju. Co trzeba zrobić, aby wziąć w nich udział? Wystarczy przyjść 18 maja o 9:30.

Test jest stosunkowo prosty. Polega na 12-minutowym nieprzerwanym biegu w znanym terenie. Został opracowany w 1968 roku przez zespół dr Kennetha H. Coopera. Początkowo miał służyć głównie potrzebom armii Stanów Zjednoczonych. Dziś jest stosowany do podstawowego zbadania sprawności fizycznej, przede wszystkim sportowców.

Dwunastominutowa próba biegowa powinna odbywać się na miękkiej nawierzchni lub też na tartanie na stadionie lekkoatletycznym. Odległości powinny być wyraźnie i dokładnie zaznaczone co 100 m. Dość ważnym jest, aby uczestnicy próby biegli w miarę równomiernym tempem i kończyli test wyraźnie zmęczeni. W specjalnych tabelach zawarte są wyniki uwzględniające wiek i płeć testowanej osoby. Oczywiście sportowcy wyczynowi podlegają ocenie według odmiennych, wyższych kryteriów. Najbardziej wytrzymali trenerzy BbL w trakcie testu Coopera pokonują dystans 4400 metrów, najlepsze trenerki 3900 metrów. Jeśli jesteś początkującym biegaczem w wieku 25 lat, może Cię zadowolić wynik 2400 metrów.

Zapraszamy na sprawdzian!

2013-05-12 21:06 | Autor: JS